На 25 април 2025 г.  в комплекс „ Боровец“ се проведе националният кръг на състезанието „Най-добър млад хлебар-сладкар“ за 2025 г. Нашата концепция за хлебче с домат и морковена торта представи Борислава Велева от 12б клас, която спечели награда за най-креативен и най-иновативен подход за участник с най-оригинална рецепта или презентация! Поздравления за нея и младите колеги, които я подготвиха! И тази година искахме да излезем от тясната рамка на занаятчийския подход, който залага само на стриктно спазване на технологични изисквания и параметри, сръчност и бързина при приготвяне на изделие. Целта ни отново беше да покажем на младите хора, че трябва да търсят и прилагат новостите в професията, да не страхуват да експериментират. Затова направихме тортата като ЕНТРЕМЕ! Това е най-модерното и трудно многокомпонентно сладкарско изделие, което съчетава технологична сложност с изисканост, прецизност и финес! Тъй като едно от условията беше да има млечно-сиренов компонент, решихме освен мус да направим вложка от печен чийз, при това в него да се съчетаят два продукта, които от една страна трудно се вписват в сладкарско изделие, а от друга страна да са типични за различни кулинарни региони – пармезан, като символ на изисканата италианска гастрономия и сирене в стомна – един шедьовър от старите български продукти, носител на неповторим автентичен вкус. Получи се превъзходна симбиоза между тях! Тъй като ентремето изисква ниска температура, за да се справим с краткото време за приготвяне, използвахме течен азот! За да покажем повече възможности за приложение на моркова в сладкарството приготвихме сладолед с лиофилизиран морков, отново с помощта на течен азот, който оформихме при презентирането на изделието пред журито. Като уважаващи политиката за устойчивост и отговорно отношение при приготвяне на храна,  решихме в украсата да използваме листната част на моркова, от която приготвихме чипс.

В хлебното изделие също приложихме иновативен подход. Тъй като условието беше масата на хлебчето да е 30 грама, а това води до бързо изсъхване и загуба на мекота, приложихме японския способ Тангзонг, с което хлебчето се запазва свежо няколко дни.

Борислава се справи геройски с целия букет от предизвикателства! Специално искаме да благодарим на колегите от другите гимназии, които изказаха възхищението си и ни поздравиха за смелия, оригинален подход!